Wednesday, 16.11. / SNG / Café Berlinka, 4 L. Stur Square
18.00 / European Poetry Night Versopolis
Kristina Hočevar (SI) / Adam Horovitz (UK) / Eleanor Rees (UK) / Vytautas Stankus (LT) /
Maud Vanhauwaert (BE)
Tonight’s Highlight: The famous Claudine Bertrand, a poet (CA)
21.00 / Concert: Romanika (SK)
22.00 / Open End Party
Free Entry
Thursday 17.11. / Bratislava Flagship Restaurant / 8 SNP Square
14.00 / Versopolis Rendezvous:
A meeting of poets from all around Europe who are members of Versopolis platform and a presentation of translations of famous Slovak poetry books.
Thursday, 17.11. / V-Klub / 12 SNP Square
18.00 / Focus India
„Echoing Shadows“: Magical Show of Sangeet Majumder (IN) who is a famous Indian dancer
19.00 / Poetry Night:
Sonnet Mondal (IN) / Sukrita Paul Kumar (IN) / Subodh Sarkar (IN) / Usha Akella (IN) /
Giorgi Lobzhanidze (GE) + José Luís Peixoto (PT)
Free Entry
21.00 / Concert: Banda (SK)
Special Entry Fee: 4 Euro
22.00 / Open End Party
Free Entry
Friday, 18.11. / Faculty of Philosophy at Comenius University / 2 Gondova St. / Room 236
14.30 / European Poetry Forum
Friday, 18.11. / V-Klub, 12 SNP Square
18.00 / Dancing Performance: Jana Terekova (SK) – „En miroir“
19.00 / Poetry Night:
Mila Haugova (SK) / Ivica Ruttkayova (SK) / Vladimir Martinovski (MK) / Irène Gayraud (FR) /
Kacper Bartczak (PL)
Special Guests: Anne Waldman & Ambrose Bye (USA) – Poetry Concert – A Fusion of Poetry and Music
22.00 / Open End Party
Free Entry
Saturday, 19.11. / SNG / Café Berlinka, 4 L. Stur Square
17.00 /Movies made by students of Academy of Performing Arts 1998-1999
18.00 / Night of “Poetry-in-Performance“:
Kaja Puto & Piotr Marecki – Hawangarda (PL) / Richard Kitta (SK) / Daniel Hevier (SK) /
Manfred Chobot (AT) / Jaromir Typlt (CZ) / Dirk Hülstrunk (DE)
21.00 / Open End Party
Free Entry
Sunday, 20.11. / Malewill Café / 9 Ursulinska St.
15.00 / Come and Bring Your Poem, Creative workshop opened to everyone
Free Entry
Monday, 21.11. / Faculty of Philosophy at Comenius University / 2 Gondova St. / Room 236
12.30 / Mila Haugová (SK) – Workshop of creative writing supervised by a famous poet
Free Entry
Poetry Recitals: Lucia Hurajova / Kristina Svarinska / Lubo Bukovy
VJ-ing: Zden Hlinka
Presenter: Martin Solotruk
Dramaturgy: Martin Paluch
Organizer reserves a right to implement program changes
Ars Poetica Film 2016 (18.–21.11.)
Lumière Movie Theater / Cinema n. 4 / 4 Spitalska st.
Friday, 18.11.
18.00 / Heart of a Dog (d. Laurie Anderson, USA, 2015, 75 min., documentary essay)
20.00 / Somehow Colourful Tail of a Flying Comet (d. Vaclav Kucera, Czech Republic, 2015, 100 min. documentary)
Saturday, 19.11.
18.00 / Is The Man Who Is Tall Happy? (d. Michel Gondry, France, 2013, 88 min., documentary)
20.00 / Nick Cave: 20 000 Days on Earth (d. Iain Forsyth, Jane Pollard, UK, 2014, 97 min., documentary)
Sunday, 20.11.
18.00 / Corn Island (d. George Ovashvili, Czech Republic/France/Georgia/Germany, 2014, 100 min., motion picture)
20.00 / The Congress (d. Ari Folman, Belgium / France / Israel / Germany / Poland, 2013, 120 min., animated movie)
Monday, 21.11.
18.00 / The Best of Fest Anča 2016 (A stream of animated movies, 64 min.)
20.00 / The Unknown (d. Miro Remo, Slovakia 2016, 84 min., documentary)
Organizer reserves a right to implement program changes.